Вчені з’ясували, що дров’яні печі та каміни становлять велику небезпеку для здоров’я. Опубліковане в журналі Environment International дослідження, в якому взяли участь 50 тисяч жінок, виявило значну кореляцію між частим використанням дров’яних печей та підвищеним ризиком раку легень.

Спалювання дров у печах або камінах у приміщенні може становити значний ризик для здоров’я, насамперед через викиди твердих частинок та шкідливих речовин, таких як чадний газ, формальдегід та леткі органічні сполуки.

При горінні деревини виділяються дрібні частинки, які можуть проникати глибоко у легені і навіть потрапити у кровотік. Це часто посилює респіраторні захворювання, такі як астма, та призводить до інших довгострокових проблем зі здоров’ям, у тому числі хвороб серця та раку легень.

Читайте також:  Стрес може стати причиною порушення серцевого ритму та інфаркту

Деревний дим – це суміш твердих частинок, газів та сотень різних хімікатів, деякі з яких класифікуються як небезпечні забруднювачі повітря та канцерогени. У його викиди відбуваються переважно з дров’яних печей, камінів і котлів. Близько 2-х млн американських домогосподарств зараз використовують дрова як основне джерело палива.

Міжнародне агентство з вивчення раку (IARC) охарактеризувало викиди всередині приміщень від спалювання дров як канцерогенні для людини, ґрунтуючись на більш ніж дюжині досліджень. Аналіз наукових праць, проведених у країнах Європи та Північної Америки з вищим рівнем доходу, показав, що у тих, хто використовує дрова у закритих приміщеннях, ризик розвитку раку легень вищий на 20%.

Читайте також:  5 речей, які не слід робити при застуді

Щоб оцінити ризики для здоров’я від спалювання дров, група американських учених використала дані, зібрані в рамках дослідження Sister Study, в якому взяли участь 50 тисяч жінок, які проживають у США, сестри яких хворіли на рак грудей. Фахівці дізналися, чи є в їхніх будинках камін чи дров’яна піч, а також як часто вони користуються ними.

Категорії використання дров’яної печі або каміна були зазначені як відсутність такої або її використання 0 днів на рік, 1-29 днів на рік або 30-365 днів. Жінок також попросили перерахувати основне джерело тепла у їхніх будинках, основне джерело енергії для приготування їжі на плиті та інші джерела палива, що використовуються у камінах та печах.

Читайте також:  Сир врятує вас від атеросклерозу

Дослідження Sister Study було розроблено для кращого розуміння генетичних та екологічних факторів ризику розвитку раку молочної залози, але воно також дозволило оцінити інші наслідки для здоров’я жінок, кажуть дослідники.

Вони виявили більш високий рівень захворюваності на рак легенів при частішому використанні дров’яних камінів та/або печей у будинках учасників дослідження, у тому числі серед жінок, що не палять. У людей, які користувалися дров’яною піччю більше місяця на рік, ризик раку легень був на 68% вищим, ніж у громадян, які відмовилися спалювати дрова у приміщенні.