Що таке овуляція? У медицині є чітка відповідь на це питання: це вихід яйцеклітини за межі яєчника внаслідок дозрівання фолікула. Є два найбільш поширених способи встановити початок овуляції: зробити ультразвукове дослідження або провести тест в домашніх умовах. Деякі представниці жіночої статі переконані, що здатні визначати початок овуляції по самопочуттю. Ми з’ясували, як зрозуміти, що у вас почалася овуляція?

Як вирахувати овуляцію?

Інформація про те, коли настане овуляція, необхідна при двох обставинах:

1. Якщо жінка планує вагітність;

2. У випадках, коли дівчина охороняється від небажаної вагітності за календарем.

У гінекології існує таке поняття як фертильний період. Що це таке? Це найкращий період для зачаття, який починається приблизно за 5 днів до настання овуляції і триває весь день, тобто тривалість фертильного періоду становить близько 6 днів.

Математично розраховувати день настання овуляції потрібно тільки в тому випадку, якщо місячні регулярні і приходять приблизно в один і той же час. Перша фаза циклу дівчини може змінюватись, тоді як друга фаза є більш стабільною і триває 2 тижні. Для того щоб зрозуміти, коли настане овуляція, потрібно відняти із загальної довжини циклу 2 тижні – 14 днів. Якщо вважати, що у жінки весь цикл дорівнює 28 днів, то овуляція прийде приблизно на 14 день.

Якщо цикл недовгий і становить 24 дні, то овуляція почнеться на 10-й день циклу. У жінки з довгим циклом, наприклад, тривалістю в 33 дні овуляція відбудеться на 19-й день циклу. Для дівчат, у яких менструації не стабільні в межах декількох днів обчислити овуляцію набагато складніше – необхідний облік як самого короткого, так і самого довгого циклу і знаходження середнього між ними. І навіть за таких складних розрахунках можна отримати результат з відносною точністю.

Однак, при такому підході, можна легко помилитися, оскільки навіть при дуже точному графіку, овуляція може в конкретний місяць відбутися раніше чи пізніше, тому результат підрахунків виявиться невірним. Найкраще метод підрахунку поєднувати з іншими методами визначення овуляції, а також звертати увагу на ознаки овуляції, які починають проявлятися ще за пару днів до її настання.

Ознаки овуляції

Біль у попереку, що віддає в нирки – ознака овуляції. Короткі кровотечі за тиждень-дві місячних – теж ознака овуляції. Все це може говорити про те, що організм готовий до вагітності! Жінка може самостійно дізнатися підходящий період для зачаття дитини, поспостерігавши за своїм організмом в певні числа місяця. Явні зміни з’являються в оболонці матки. Залози, розташовані в шийці матки, що відповідають за вироблення слизу. Найчастіше вона має густу консистенцію і заважає різним інфекціям і бактеріям потрапити в жіночий організм. В ній сперматозоїдів дуже важко бути рухомими і дістатися до порожнини матки. Проте головний фолікул відповідає за вироблення особливого гормону – естрадіолу. З цього фолікула відбувається вихід яйцеклітини в дні овуляції. Є певна кореляція: чим вище рівень естрадіолу, тим рідшим стає слиз в слизовій матки. У всіх жінок цей процес дуже індивідуальний.

Процес овуляції можна розпізнати по хворобливих відчуттях в області живота тоді, коли це не має зв’язку з щомісячною менструацією. Вона може бути локалізована як ліворуч, так і праворуч або в центрі – це пов’язано з тим, в якому з яєчників відбувається дозрівання фолікула.

Тип болю найчастіше буває тягучим, іноді супроводжується відчуттям здуття живота. Біль викликаний, насамперед, збільшенням числа активних речовин – простагландинів. Вони здатні розчинити стінки фолікула і тканини в яєчнику, для того щоб забезпечити вихід яйцеклітини. Питання про біль також суто індивідуальне, оскільки в одних жінок біль відчувається за 2-3 дні до початку овуляції, а в інших – безпосередньо в день овуляції або навіть після неї.

Щоб визначити, що біль, дійсно, пов’язана з настанням овуляцією і не викликана іншими причинами, встановити наявність трьох складових:

Тривалість болю становить не більше 1-3 доби і поступово зникає сам; Він повторюється з місяця в місяць; Після закінчення 14 днів настає менструація.

Якщо ж біль дуже сильний і доводиться приймати знеболюючі препарати, то краще відвідати фахівця. Викликати занепокоєння мають такі симптоми як – рясні виділення кровянистого характеру, підвищена температура тіла, виділення жовто-зеленого кольору.

Технічні засоби для визначення овуляції

З допомогою тесту, купленого в аптеці, можна легко визначити день настання овуляції. Суть його роботи полягає у виявленні кількості ЛГ (лютенізуючого гормону) в сечі жінки. Його концентрація залежить від дня циклу жінки. За пару днів до початку овуляції рівень ЛГ максимальний. Тест дозволяє визначити пік вироблення ЛГ. Відповідно, овуляція повинна відбутися в наступні півтора доби. Якщо тест на овуляцію показав позитивний результат, той день його проведення або такі добу є вдалим часом для створення сім’ї.

Ще один метод встановлення овуляції – УЗД. Дослідження дозволяє визначити збільшення розмірів фолікулів, простежити зміни в ендометрії і встановити наявність овуляції. Розміри головного фолікула, при якому відбувається овуляція, повинні бути рівні 1,8-2,5 см. Якщо на момент проведення УЗД головний фолікул дорівнює 1,8 см, то, швидше за все, овуляція відбудеться в найближчі дні. При необхідності для підтвердження того, що овуляція, дійсно, пройшла необхідно повторити процедуру через 3-4 дні.

Таким чином, овуляція – це важливий процес у жіночому організмі, за яким можна визначити час, сприятливий для зачаття дитини. Овуляція, приходить приблизно в один і той же час без сильної болі і рясних виділень, – показник того, що у жінки все в порядку з жіночим здоров’ям.