Існує досить багато причин, що змушують живіт здуватися, і деякі з них можуть бути дуже серйозними (наприклад, рак яєчників). Ми пишемо про поширені фактори цього порушення.

Синдром роздратованого кишечника. Він є однією з найбільш масових причин здуття живота – вражає приблизно кожну п’яту дорослу людину. Для цього синдрому характерне явище, коли яка-небудь окремо взята частина кишечника функціонує нормально, але при цьому різні частини не забезпечують нормальної роботи всього кишкового тракту в цілому. Симптомами цього розладу, крім здуття, можуть бути біль в животі, діарея, запор або ж їх комбінація, іноді – нудота, втома і головний біль.

Метеоризм. Вживання в їжу продуктів, які виділяють багато газу при перетравленні, також може викликати здуття живота. Типовими провокаторами метеоризму є броколі, бобові, а також крохмалиста їжа – скорочення цих продуктів в раціоні може допомогти полегшити неприємні симптоми.

Целіакія. Для неї характерна непереносимість білка під назвою глютен, що міститься в пшениці, ячмені і жита. Симптоми у целіакії різні, але в більш ніж половині випадків переважають дисфункції шлунково-кишкового тракту (нудота, блювота, газоутворення, надутий живіт), відставання у фізичному розвитку, алергія, зниження пам’яті, стомлюваність, поганий сон. Якщо ви підозрюєте, що у вас може бути глютенова хвороба, відвідайте лікаря. Існує аналіз крові, який може виключити або підтвердити її наявність.

Запальні захворювання кишечника. Існує два види запальних захворювань кишечника – хвороба Крона і виразковий коліт. Їх основними симптомами зазвичай є зміни у звичній роботі кишечника, болі в животі і діарея (часто з кров’ю або слизом), здуття живота. Крім того, у людини можуть виникати гарячкові стани, він втрачає вагу.

Рак яєчників. Постійне здуття живота може бути ознакою раку яєчників, хоча жінками цей симптом часто ігнорується (зазвичай його пов’язують з особливостями харчування і травлення). Але в разі онкологічного захворювання здуття має відмінну рису-воно стає тривалим. Тому, якщо живіт здається роздутим протягом трьох або більше тижнів, необхідно звернутися до лікаря і обстежитися, щоб виключити рак яєчників.

Гормональні коливання. У жінок під час вагітності і безпосередньо перед початком менструації в організмі підвищується рівень гормону прогестерону, що може уповільнювати рухову активність кишечника. В результаті проходження їжі через тракт сповільнюється, виникають запори і здуття живота.

Стрес. Підвищені тривожність і занепокоєння викликають фізіологічні зміни в організмі, знижуючи рівень корисних бактерій в кишечнику. Серед них – реакція, яка відводить кров з травної системи в інші частини тіла, що робить процес травлення менш ефективним і може призвести до здуття живота. У деяких людей реакція на стрес також викликає зміни в диханні, що призводить до ковтання повітря, і, як наслідок, до здуття живота.

Що допомагає перемогти здуття живота за тиждень. Британська дієтологиня Наталі Лемб дає наступні поради.

  • Приймати пробіотики.
  • Використовувати перед кожним прийомом їжі яблучний оцет.
  • Зменшити кількість простих цукрів і рафінованих вуглеводів в раціоні.
  • Почати їсти більше клітковини.
  • Вживати домашній кістковий бульйон.
  • Частіше розслаблятися.
  • Підтримувати фізичну активність. Вправи можуть допомогти поліпшити моторику кишечника, і досить буде ходити по 30 хвилин в день, щоб змінити ситуацію.