Закордонний автор, тренер та експерт у сфері ЗОЖ Хізер Мессі з посиланням на видання The Conversation повідомила про те, що така популярна звичка ЗОЖ-ників як загартовування може загрожувати здоров’ю організму.

– Терапія холодною водою не обов’язково має на увазі класичне загартовування, те саме плавання на відкритому повітрі – в річках, в озерах або навіть просте стояння під струменями холодного душу – все вважається. Сюди ж можна зарахувати і такий екстрим, як ванни з льодом, – розповів автор. – Так, раніше така терапія використовувалася як інструмент для зменшення болю в м’язах та для їх відновлення.

Люди, як правило, проводять по 10 хвилин після тренування у крижаній воді. Ну, не буквально крижаний. Її температура повинна становити від 10-15°C (50-59°F).

Також холодну воду використовували для лікування симптомів, депресії та мігрені.

– Зараз є величезна кількість розповідей про те, як саме терапія холодною водою змінила життя людей, вилікувала розбиті серця та допомогла людям у скрутні часи.

Незважаючи на те, що багато досліджень продемонстрували плюси, пов’язані з крижаними ваннами, а також – відновленням після тренування, нещодавній науковий експеримент 2014 продемонстрував – мова про ефект плацебо.

Читайте також:  Названо несподівану корисну властивість кімнатних рослин в офісах

Дослідження потенційних переваг терапії холодною водою або плавання на відкритому повітрі зараз знаходяться на ранніх стадіях, але вчені вже говорять про те, що занурення в холодну воду може шкідливо впливати на організм людини.

Крижані ризики
За будь-якої діяльності, спрямованої на терапевтичний ефект, мінімальною вимогою є те, що вона – хоча б – «не завдає шкоди». Але про холодну воду нічого подібного ми сказати не можемо, тому що все це пов’язане з величезним ризиком.

– Ми впевнені, що занурення у холодну воду чи перебування в ній довше звичайного ніколи не буде корисним для організму, – розповіли вчені. – Яке тут здоров’я! Ефект буде прямо протилежний!

Так, температура води у природних умовах у Великій Британії влітку становитиме від 10 до 28°C. Взимку ці показники падають до 0-7°C.

– Не забувайте, що температура відкритої води відстає від температури повітря, тому у квітні, коли саме повітря може бути теплим, температура моря, навіть на південному узбережжі, ймовірно, буде нижчою за 10°C – уточнюють експерти.

Читайте також:  Лікар назвала час, коли категорично не можна пити каву

Коли доходить справа до терапії холодною водою, та ж холодна ванна чи душ – не такі небезпечні, як у порівнянні з купанням у відкритих водоймах.

Одна з маловідомих проблем, пов’язаних із зануренням у холодну воду – це так звана незамерзаюча травма від холоду. Коли нам холодно, для рук та ніг нормально відчувати сильний холод чи оніміння. При цьому вони можуть поколювати, ви можете відчувати деяку болючість при повторному зігріванні.

Всі ці симптоми минущі, а нормальні відчуття відразу повертаються за кілька хвилин, але може статися і холодова травма.

Її симптомами виступають змінені відчуття, біль та підвищена чутливість до холоду. Все це може зберігатись у уражених областях протягом багатьох років! Виною всьому – ушкодження нервів та кровоносних судин.

Часто подібний синдром може бути викликаний тривалим перебуванням у холодних та вологих умовах – наприклад, в окопах під час війн – звідси і його прізвисько «траншейна нога». Хоча сприйнятливі до неї не лише військові.

Читайте також:  У цих семи випадках треба відразу звертатися до лікаря

Щось схоже відбувається і з тими, хто погано спить чи займається водними видами спорту.

Як правильно приймати холодні ванни.

Якщо ви все ж таки хочете спробувати оздоровитися за рахунок холодної води, врахуйте відразу кілька речей:

– Проконсультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що вам у принципі можна захоплюватися такими методами.

– Переконайтеся, що ви не одні і вода безпечна – якщо перебуваєте на вулиці, враховуйте припливи, течії, хвилі, підводні перешкоди, забруднення довкілля та медуз.

– Сплануйте свій зворотний шлях – пам’ятайте, що ваші м’язи не працюватимуть так добре, коли вам холодно, і ви, можливо, не відчуватимете ні ніг, ні рук.

– Запасіться рушниками, сухим одягом, вітрозахисними накидками та гарячими напоями, а також подумайте, де ховатиметеся у разі негоди. За кермо чи велосипед сідати не можна в жодному разі. Аж до того, поки не прогрієтесь.

– Залишайтеся у холодній воді лише протягом короткого періоду часу, виходьте до того, як відчуєте оніміння, біль чи тремтіння.