Лікарі припускають, що вірус може вражати не тільки легені, але і серце, печінку та навіть клітини мозку.

Вперше світ зіткнувся з коронавірусом – COVID-19 тільки в грудні минулого року. Незважаючи на велику кількість хворих (на момент підготовки матеріалу по всьому світу відомо про майже 265 тисяч випадків), медики все ще до кінця не знають, що саме відбувається в людському організмі після зараження вірусом.

Важливо пам’ятати: у більшості хворих (90% і більше) хвороба протікає або зовсім безсимптомно, або з проявами, що нагадують при ГРВІ або грипу. По-справжньому небезпечний вірус тільки для людей старшого віку, а також тих, чий організм ослаблений хронічними захворюваннями. Найімовірніше, більшість з тих, хто заразиться коронавірусом, перенесуть його легко. Але важливо знати, як впливає вірус на наш організм і що відбувається при зараженні — в тому числі і в найсерйозніших випадках.

Нам відомі основні симптоми – лихоманка, кашель, задишка, але вони супроводжують багато інших вірусних захворювань, в тому числі грип. Ми зібрали основні відомі медицині факти про те, що робить коронавірус з нашим тілом.

Як коронавірус викликає інфекцію?

Вірус поширюється через мікрочастинки вологи, що потрапляють в повітря при кашлі або чханні. Частинки проникають в організм через слизові оболонки рота, носа або очей. Вірусні частинки майже миттєво переміщаються в задні носові проходи і в слизові оболонки задньої частини горла, прикріплюючись до певного рецептора в клітинах.

Далі білок, прикріплений до поверхні вірусу, обсипається і осідає на клітинній мембрані, що дозволяє генетичному матеріалу вірусу проникати в клітини людини.

Цей генетичний матеріал фактично перепрограмує клітину, як би кажучи їй: “кинь свою звичайну роботу, тепер твоя головна задача — допомогти мені розмножитися і створити вірус”.

Як цей процес викликає проблеми з диханням?

Коли копії вірусу розмножуються, вони розриваються і заражають сусідні клітини. Першими страждають клітини в задній частині горла: починаються біль в горлі і сухий кашель. Потім вірус поступово проникає в бронхи, спускаючись все нижче і нижче. Коли клітини досягають легенів, їх слизові оболонки запалюються. Через запальний процес можуть бути пошкоджені альвеоли або мішечки легенів, їм доведеться працювати старанніше, щоб досить насичувати кров киснем і видаляти вуглекислий газ. Чим більше клітин легенів “ігнорують” свою основну задачу, тим складніше легеням справлятися зі своїм завданням. Може розвинутися набряк, через який кисню складніше проникати в кров, а це в свою чергу може привести до того, що області легенів будуть заповнюватися рідиною, гноєм і омертвілими клітинами.

Починається пневмонія.

У деяких пацієнтів органи дихання уражаються настільки сильно, що самі вони вже не справляються з доставкою кисню — в цьому випадку потрібно апарат ШВЛ. Однак у найгірших випадках може розвинутися гострий респіраторний дистрес-синдром, коли легені наповнюються такою кількістю рідини, що ніяка підтримка дихання не може допомогти, і пацієнт вмирає.

Що відбувається, коли вірус потрапляє в легені?

За словами доктора Шу-Юань Сяо, професора патології в медичній школі Чиказького університету, який ретельно вивчав звіти про пацієнтів з коронавірусом в Китаї, вірус, здається, починається в периферичних областях з обох сторін легені. Йому потрібен деякий час, щоб досягти верхніх дихальних шляхів, трахеї та інших центральних дихальних шляхів — можливо, саме з цієї причини в Ухані, де почалася епідемія коронавірусу, багато з найбільш ранніх випадків не були виявлені відразу.

Справа в тому, що той режим тестування, який застосовувався на початку епідемії, не завжди виявляв інфекцію в периферичних легенях, через що деяких людей з симптомами відправляли додому без лікування.

Нещодавнє дослідження, проведене групою під керівництвом дослідників Медичної школи Ікан на горі Синай, показало, що більше половини з 121 пацієнтів у Китаї мали нормальний КТ на ранніх стадіях захворювання.

Вірус вражає тільки легені?

На сьогоднішній день лікарі впевнені, що ні. Незважаючи на те, що в основному вірус концентрується в області легенів, схоже, він також може вражати клітини шлунково-кишкового тракту, поширюючись через слизові оболонки.

Це може бути причиною того, що у деяких пацієнтів спостерігаються такі симптоми, як діарея або розлад шлунка. Крім того, вірус може проникати в кровотік: частинки РНК коронавірусу були виявлені в зразках крові і калу пацієнтів, але неясно, як довго вони можуть зберігатися в крові і виділеннях.

Деякі лікарі вважають, що вірус також може проникати в серце, нирки, печінку і викликати пошкодження цих органів. Крім того, через активну роботу імунної системи, що виникає в результаті запалення може привести до порушення роботи цих органів.

Поки не відомо, чи може коронавірус вплинути на мозок, але лікарі нагадують, що збудник атипової пневмонії, дуже схожий на COVID-19, проникав в мозок. З цієї причини лікарі не виключають, що коронавірус може впливати не нервові клітини і мозок.