ГоловнаНовини Здоров'яСонце небезпечніше, ніж сигарети. Спестерігається зростання онкозахворювань шкіри

Сонце небезпечніше, ніж сигарети. Спестерігається зростання онкозахворювань шкіри

Ультрафіолетове випромінювання так само небезпечно або навіть небезпечніше, ніж тютюновий дим, якщо мова йде про провокування раку, – попереджає професор Петро Рутковський з Центру Онкології у Варшаві.

Огляд шкіри

В останні роки було виявлено, що меланоми, які є найнебезпечнішим раком шкіри, мають найбільше генетичних порушень серед взагалі усіх пухлин. Тільки на другому місці – рак легенів. Це означає, що ультрафіолетове випромінювання так само небезпечне або навіть небезпечніше, чим тютюновий дим, якщо мова йде про викликання пухлин, – підкреслює керівник Центру Онкології у Варшаві проф. Петро Рутковський.

На думку фахівця, підтвердженням є те, що у дорослих людей, темпи захворюваності на рак шкіри більші, ніж всіх інших видів раку. Ми можемо говорити навіть про зростання захворювання новоутворень шкіри.

– Підраховано, що в Україні щорічно 30-40 тисяч зхворювань на різні новоутворення шкіри і 3,5-4 тис. захворюваннь на меланому, найбільш небезпечні новоутворення шкіри. На щастя, часто вони рано виявлені, тому що ми все більш і більш обізнані про небезпеку, і ми звертаємо більше уваги на свою шкіру. Шкода тільки, що ми приводимо до такого роду захворювань”, – говорить проф. Рутковський.

Фахівець підкреслює, що онкологи не проти сонця, проти надмірного впливу ультрафіолетового випромінювання.

– Сонце є здоровим, за умови, що він не викликає почервоніння шкіри. Досить перебувати на сонці 10 хвилин для того, щоб виробляти в організмі необхідну кількість вітаміну D. На пляжі, краще захистити свою шкіру, наносячи на неї креми з фільтром, що слід повторювати при кожному вході у воду, а потім варто надіти ще капелюх і футболку, – радить професор Рутковський.

Влітку у нас є достатня кількість сонця, необхідна для збереження здоров’я, тому що частіше буваємо на відкритому повітрі, займаємося спортом і виходимо на прогулянки. Тому, коли світить сонце, наприклад, під час бігу, гри в теніс або волейбол, варто надягти шапку і майку.

Слід, насамперед, уникати почервоніння шкіри, так як воно є захисною реакцією, а не позитивний результат засмаги. – Через засмагу шкіра захищається від ультрафіолетового випромінювання. Українці мають світлий колір шкіри, так званий фототип перший або другий, а значить, такий, який важко засмагає, але легко піддається опікам на сонці. Ніхто з нас не знає, яку має індивідуальну сприйнятливість до ультрафіолетового випромінювання, яке провадить до раку шкіри, – підкреслює проф. Рутковський.

Влітку бажано якомога менше перебувати на сонці між 10.00 і 16.00, коли УФ-випромінювання є найсильнішим. – В зимові місяці деякі люди ще, додатково піддають шкіру ультрафіолетовому випромінюванню, їдучи в теплі країни або ходячи в солярії, в яких взагалі немає безпечної дози УФ-випромінювання. Думаю, що мода на засмагу в солярії скоро зникне, тому що в більшості країн вони ліквідуються”, – говорить проф. Рутковський.

Позитивним явищем є те, що все частіше ми звертаємо увагу на зовнішній вигляд шкіри: чи не з’явилось на ній щось нове, тривожне, а якщо і була зміна, то чи вона не збільшилася або змінила колір. Такий регулярний огляд шкіри, наприклад, раз на місяць, може нам врятувати життя, тому що рано виявлений рак шкіри – навіть меланома – є практично повністю виліковним.

– У разі виявлення будь-яких змін, необхідно якомога швидше звернутися до онколога або дерматолога. Ми в змозі неінвазивно оцінити, наскільки зміна є тривожною і тільки тоді її видаляємо. Не ліквідуємо всіх змін, які з’явилися на шкірі, – підкреслює проф. Рутковський.

Тільки в останні 100 років є мода на загар, раніше біла шкіра була синонімом здоров’я і високого соціального статусу.