Ультрафіолетове випромінювання так само небезпечно або навіть небезпечніше, ніж тютюновий дим, якщо мова йде про провокування раку, – попереджає професор Петро Рутковський з Центру Онкології у Варшаві.

В останні роки було виявлено, що меланоми, які є найнебезпечнішим раком шкіри, мають найбільше генетичних порушень серед взагалі усіх пухлин. Тільки на другому місці – рак легенів. Це означає, що ультрафіолетове випромінювання так само небезпечне або навіть небезпечніше, чим тютюновий дим, якщо мова йде про викликання пухлин, – підкреслює керівник Центру Онкології у Варшаві проф. Петро Рутковський.

На думку фахівця, підтвердженням є те, що у дорослих людей, темпи захворюваності на рак шкіри більші, ніж всіх інших видів раку. Ми можемо говорити навіть про зростання захворювання новоутворень шкіри.

– Підраховано, що в Україні щорічно 30-40 тисяч зхворювань на різні новоутворення шкіри і 3,5-4 тис. захворюваннь на меланому, найбільш небезпечні новоутворення шкіри. На щастя, часто вони рано виявлені, тому що ми все більш і більш обізнані про небезпеку, і ми звертаємо більше уваги на свою шкіру. Шкода тільки, що ми приводимо до такого роду захворювань”, – говорить проф. Рутковський.

Читайте також:  Названо «прості кроки» для відновлення організму після ГРВІ за тиждень

Фахівець підкреслює, що онкологи не проти сонця, проти надмірного впливу ультрафіолетового випромінювання.

– Сонце є здоровим, за умови, що він не викликає почервоніння шкіри. Досить перебувати на сонці 10 хвилин для того, щоб виробляти в організмі необхідну кількість вітаміну D. На пляжі, краще захистити свою шкіру, наносячи на неї креми з фільтром, що слід повторювати при кожному вході у воду, а потім варто надіти ще капелюх і футболку, – радить професор Рутковський.

Влітку у нас є достатня кількість сонця, необхідна для збереження здоров’я, тому що частіше буваємо на відкритому повітрі, займаємося спортом і виходимо на прогулянки. Тому, коли світить сонце, наприклад, під час бігу, гри в теніс або волейбол, варто надягти шапку і майку.

Читайте також:  3 фактори, які сильно збільшують ризик хвороби Альцгеймера

Слід, насамперед, уникати почервоніння шкіри, так як воно є захисною реакцією, а не позитивний результат засмаги. – Через засмагу шкіра захищається від ультрафіолетового випромінювання. Українці мають світлий колір шкіри, так званий фототип перший або другий, а значить, такий, який важко засмагає, але легко піддається опікам на сонці. Ніхто з нас не знає, яку має індивідуальну сприйнятливість до ультрафіолетового випромінювання, яке провадить до раку шкіри, – підкреслює проф. Рутковський.

Влітку бажано якомога менше перебувати на сонці між 10.00 і 16.00, коли УФ-випромінювання є найсильнішим. – В зимові місяці деякі люди ще, додатково піддають шкіру ультрафіолетовому випромінюванню, їдучи в теплі країни або ходячи в солярії, в яких взагалі немає безпечної дози УФ-випромінювання. Думаю, що мода на засмагу в солярії скоро зникне, тому що в більшості країн вони ліквідуються”, – говорить проф. Рутковський.

Читайте також:  Чим шкідлива та корисна для здоров'я шаурма

Позитивним явищем є те, що все частіше ми звертаємо увагу на зовнішній вигляд шкіри: чи не з’явилось на ній щось нове, тривожне, а якщо і була зміна, то чи вона не збільшилася або змінила колір. Такий регулярний огляд шкіри, наприклад, раз на місяць, може нам врятувати життя, тому що рано виявлений рак шкіри – навіть меланома – є практично повністю виліковним.

– У разі виявлення будь-яких змін, необхідно якомога швидше звернутися до онколога або дерматолога. Ми в змозі неінвазивно оцінити, наскільки зміна є тривожною і тільки тоді її видаляємо. Не ліквідуємо всіх змін, які з’явилися на шкірі, – підкреслює проф. Рутковський.

Тільки в останні 100 років є мода на загар, раніше біла шкіра була синонімом здоров’я і високого соціального статусу.