Лікар-терапевт Наталія Смоликова розповідає, який артеріальний тиск вважається нормальним, хто найбільш схильний до підвищення тиску і що включає в себе профілактика високого і низького тиску.

— Артеріальний кров’яний тиск — це тиск, який кров здійснює на стінки судин (артерій) при кожному ударі серця. Максимальний тиск виникає при скороченні серця, що називається систолічним тиском (велика цифра). При розслабленні серця тиск мінімальний і є діастолічним (менша цифра).

Величезна кількість проведених досліджень допомогли виявити середні цифри артеріального тиску (АТ). Але останнім часом стали враховуватися індивідуальні особливості людини. Тому Всесвітня організація охорони здоров’я визнає нормальними ті показники, які знаходяться у межах від 100-110 / 70 до 120-140 / 90. Причому тиск повинен бути стабільним протягом дня, в тому числі і при різних фізичних і емоційних навантаженнях. Тиск може бути нижче норми — якщо при цьому людина добре себе почуває, хвилюватися не варто. Але якщо тиск перевищує 140/90, краще звернутися до лікаря — можливо, є якісь зміни, і потрібно розбиратися, треба їх лікувати.

Причини високого та низького тиску

Тиск

Якщо людина регулярно стикається з пониженням артеріального тиску, це говорить про гіпотонічну хворобу. Це хронічний стан, що часто виникає на тлі перевтоми (у молодих людей), зміни погоди, стресу, у жінок під час менструального циклу. Гіпотонія пов’язана зі зниженим тонусом судин. Знижений тиск буває і гострим. Це якась разова зміна тиску, що пов’язано з передозуванням будь-яких лікарських препаратів, інтоксикацією, отруєнням або гострим захворюванням.

Підвищення тиску може бути гострим і хронічним. Гостре підвищення артеріального тиску (криз) пов’язаний з прийомом будь-яких препаратів, наприклад гормональних, вживанням великої кількості алкоголю, сильним емоційним потрясінням або зі стресом. Хронічне підвищення артеріального тиску — гіпертонічна хвороба, яка найчастіше пов’язана з судинними змінами, тобто з ущільненням стінок судин або вадами розвитку серця (вродженими або набутими). Артеріальний тиск може бути підвищеним, якщо ви:

  • випили міцного чаю або кави, з’їли багато шоколаду, перебували в прокуреному приміщенні;
  • приймали ліки на основі кореня солодки, рослинні нейростимулятори (лимонник, женьшень, елеутерокок);
  • понервували або йшли швидким кроком, несли важку сумку, піднімалися по сходах.

І гіпотонія та гіпертонія в рівній мірі небезпечні для людини. Гіпотонія призводить до погіршення постачання органів киснем — гіпоксії. При гіпертонії ушкоджуються судини, у тому числі дрібні, підвищується ризик розвитку атеросклерозу. Але слід зазначити: гіпертонія може закінчитися серйозними ускладненнями — інсультом та інфарктом.

Хто схильний до високого/низького тиску

артеріальний тиск

Візуально можна визначити схильність людини до підвищеного або зниженого тиску. Наприклад, високі, астенічні (худорляві, мають довгі руки і ноги. — прим. ред.) люди в молодому віці частіше стикаються з пониженням тиску, ніж кремезні, середнього зросту. У більш старшому віці ризик «зустрітися» із підвищенням артеріального тиску в рівній мірі є у людей різної статури. Безумовно, якщо у людини є спадкова схильність, вона курить, неправильно харчується, має зайву вагу, не займається якимись фізичними навантаженнями — вона може дізнатися, що таке гіпертонія і в 30, і в 40 років. До гіпотонії схильні люди з порушеним режимом сну, які ведуть малорухливий спосіб життя.

Точно сказати про схильність людини до високого чи низького тиску можна після вимірювання АТ протягом 10 днів. Краще робити це вранці, не встаючи з ліжка, і ввечері перед сном. При цьому потрібно записувати не тільки показники АТ, але й свої відчуття, самопочуття (боліла голова, відчували слабкість та інше).

Що робити, якщо тиск підвищився/знизився

Високий тиск

Якщо тиск підвищився, потрібно з’ясувати, скільки часу протягом доби триває такий стан і з чим він пов’язаний. Якщо при сумарному підрахунку підйоми артеріального тиску тривають не більше 5-6 годин на добу і пояснюються фізіологічними причинами (хвилювання, рухова активність, реакція на стрес), необхідності в спеціальному лікуванні немає.

Знизити артеріальний тиск допоможуть прості прийоми точкового масажу:

  • Натискайте подушечкою великого пальця правої руки на крапку, розташовану в глибині потиличної ямки (у місці прикріплення хребта до голови). Порахуйте до 10 і припиніть вплив. Повторіть два рази.
  • Подумки розділіть задню поверхню шиї на три рівні частини по горизонталі. Тепер знайдіть три парні точки по боках від хребта. Одночасно впливайте на кожну пару подушечками великих пальців обох рук. Порахуйте до 10 і перейдіть до іншої пари точок, потім до третьої.
  • Знайдіть точку, розташовану на середній лінії живота відразу під грудиною (вона відповідає сонячномц сплетінню). Натисніть на неї одночасно вказівними, середніми і безіменними пальцями обох рук, порахуйте до 10 і відпустіть. Повторіть 10 разів.

При гіпотонії зазвичай рекомендують 10-годинний нічний сон, відпочинок у денний час, прогулянки на свіжому повітрі не менше двох годин на день, посильні фізичні навантаження (краще плавання) і обов’язково вживання продуктів з достатньою кількістю вітамінів і мінералів. З будь-яких спеціальних способів можна порекомендувати контрастні ванночки для ніг. Ця процедура значно покращує периферичний кровообіг. В один таз налийте гарячу воду (38-40 °С), в іншій — холодну. Опускайте ноги поперемінно то в одну, то в іншу ємність (процедуру починають і закінчують гарячою водою). Особливо безстрашні можуть спробувати контрастний душ.

У разі зниженого тиску можна скористатися класичним прийомом — випити міцного чаю або звареної кави, з’їсти що-небудь солоне, наприклад солоний огірок або кілька шматочків риби. Натрій, що міститься в кухонній солі, за кілька годин приведе вас в норму. Також для підвищення тиску можуть підійти засоби з рослинними екстрактами, наприклад елеутерококу, родіоли, настоянки лимонника.

Що можна зробити, щоб не зіткнутися з проблемами з тиском

спорт

Профілактикою високого і низького артеріального тиску є елементарне дотримання здорового способу життя — у людини повинен бути нормальний режим дня, хороший сон, необхідна фізична активність, завдяки якій вдається переробити підвищене утворення адреналіну і впоратися з підвищеним кількістю цукру в крові, важливо правильно харчуватися.

Звести до мінімуму випадки гіпертонії можна за допомогою спеціальної дієти. Зменшіть вживання солі (не більше 3-5 грамів в день) — натрій затримує рідину в організмі. А краще зовсім відмовтеся від неї, замінивши на спеції. Забезпечте достатнє надходження кальцію і магнію в організм — їх баланс бере участь у регуляції артеріального тиску на клітинному рівні. Магній міститься в насінні соняшнику, у всіх бобових, овочевої зелені, моркви, морській капусті. Кальцій можна отримувати з молочних продуктів, листових овочів: броколі, білокачанної та цвітної капусти, спаржі, а також цитрусових.

У разі хронізації процесу потрібно звернути увагу на комплексне лікування. Слід дотримуватися профілактичні заходи, а також приймати лікарські препарати за приписом лікаря. При лікуванні гіпертонії доктора дотримуються міжнародних рекомендацій, в яких вказується, які саме ліки потрібно призначати різним групам людей за різних причин підвищення тиску. Вважається, що краще підібрати препарати з 2-3 діючими речовинами (комбіновані), але у мінімальній дозі — вони максимально себе проявлять через ефект синергізму. При гіпертонії людина повинна постійно приймати препарати для профілактики ускладнень — інфаркту, інсульту, слабоумства. При гіпотонії, у разі регулярного пониження тиску, необхідний також постійний прийом ліків для підтримки тонусу судинної стінки.