З давніх часів лікарські трави використовуються для лікування багатьох хвороб, у тому числі і цукрового діабету. Звичайно, фітотерапія не вигоїть від цукрового діабету, однак вона може надати значну допомогу організму.

Кому показані цукрознижувальні рослини?

Як відомо, багато трав мають лікувальні властивості. На сьогоднішній день більш ніж у 150 видів рослин виявлено цукрознижувальну дію. Проте з цього числа застосовуються тільки ті, у яких даний ефект є найбільш вираженим.

Рослини, які володіють цукрознижувальною властивістю, сприяють компенсації вуглеводного обміну у людей, які страждають на цукровий діабет. Цукрознижувальний ефект цих рослин обумовлюється присутністю в них інсуліноподібних сполук.

Цукрознижувальні рослинні засоби рекомендуються людям при цукровому діабеті, як другого, так і першого типу. Однак у випадку легкої форми цукрового діабету другого типу (інсулінонезалежний) вони можуть бути основними і єдиними ліками, застосовуваними в сукупності з дієтою і фізичним навантаженням. А от у випадку інсулінонезалежного діабету решти ступенів тяжкості, а також при цукровому діабеті першого типу (інсулінозалежний) рослинні цукрознижувальні засоби можуть використовуватися тільки в якості додаткового лікування на фоні прийому протидіабетичних таблетованих препаратів або інсулінотерапії. Необхідно пам’ятати, що застосування цукрознижувальних рослинних засобів допускається тільки після консультації лікаря-ендокринолога і під його наглядом.

Які ефекти надають цукрознижувальні рослини?

Рослини, що володіють цукрознижувальною дією, сприяють збільшенню утилізації глюкози тканинами організму. Це основний ефект, що дозволяє знизити рівень глікемії, тобто концентрацію глюкози («цукру») в крові. Крім того, такі рослини зазвичай допомагають поліпшити метаболічні процеси, завдяки високому вмісту в них вітамінів та інших корисних речовин. Також деякі цукрознижувальні рослини здатні сповільнювати процес всмоктування вуглеводів з просвіту кишечника, надавати дію на процес утворення глікогену в печінці.

Більшості рослинних цукрознижувальних засобів токсичність не властива; в основному вони не мають побічних ефектів. Також, цукрознижувальні рослини (за рідкісним винятком) не здатні кумулювати (накопичуватися в організмі).

Рослинні цукрознижувальні засоби, як правило, можна застосовувати у пацієнтів різного віку, при різних ступенях тяжкості захворювання і вираженості ангіопатії та нейропатії (як додаткове лікування). При цьому варто пам’ятати, що тривале застосування рослин з цукрознижувальним ефектом може бути небезпечним. Тому приймати такі засоби можна тільки за схемою, призначеною лікарем.

Які рослини володіють цукрознижувальною дією?

Цукрознижувальну властивість має група таких тонізуючих рослин, як женьшень, родіола рожева (золотий корінь), елеутерокок. Однак, пацієнтам, страждаючим артеріальною гіпертензією, ці рослини слід використовувати з обережністю і під контролем артеріального тиску.

Цукрознижувальним ефектом володіють не тільки трави, але і ягоди, овочі та інші представники царства рослин. Найбільш часто використовувані при цукровому діабеті рослинні засоби включають чорницю звичайну (відвар ягід і листя), суницю лісову, брусницю, малину, горіх волоський (настій листя), квасолю (рідкий екстракт із стручків), оман (відвар), лопух великий (водний настій і відвар кореня), галега (козлятник) лікарський (відвар).

Крім перерахованих рослин, цукрознижувальною властивістю володіють також листя і стебла хвоща польового, коріння астрагала, кропиви дводомної, сухоцвіт болотна, барвінок, бузина чорна, топінамбур (земляна груша), салат-латук, ягоди білої та чорної шовковиці, коріння півонії, овес, омела біла, евкаліпт, дикий цикорій, квітки липи, барбарис, лохина, сочевиця, медунка лікарська, спориш, горошок посівний, звіробій звичайний, ягоди горобини, осот жовтий, квітки кукурудзи, горець, ожина, коріння селери, цибулю і часник, а також листя кульбаби.

В раціон пацієнтів з цукровим діабетом варто включити салати з топінамбура, кропиви або кульбаби з додаванням часнику та цибулі. Цукрознижувальні рослини доцільно приймати у вигляді відварів, спецій, екстрактів або настоїв. Крім того, в кожному окремому випадку залежно від конкретних показань в схему лікування можна включити лікарські збори, які мають сечогінну, жовчогінну, послаблюючу або заспокійливу дію.

Правильне поєднання дієти і рослинних цукрознижувальних засобів дозволяє пацієнтам з цукровим діабетом підтримувати стійку компенсацію вуглеводного обміну.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ДІАБЕТ І ПОДОРОЖ

ХАРЧУВАННЯ ПРИ ЦУКРОВОМУ ДІАБЕТІ 1 ТИПУ

ІНВАЛІДНІСТЬ ПРИ ЦУКРОВОМУ ДІАБЕТІ