Чи не кількість калорій чи кількість вправ, які ми робимо, визначають, чи будемо ми стрункими чи товстими, худнемо чи залишаємось пухкими, незважаючи на дієти. Дослідження показують, що різні чинники визначають, що ми можемо зробити.

Коли ми худнемо, а коли ні

Ці факти насправді незрозумілі, оскільки існує безліч дієт і програм зі зниження ваги.

“Давно відомо, що більшість дієт зазнають невдачі. 90 відсотків тих, хто хоче схуднути, насправді важать більше, ніж до того, як спробували дієту, і є жертвами ефекту йо-йо”, – каже лікар-нутриціолог Ігор Строков.

Дієтологи лише зараз поступово розкривають причини цього. Одним з найважливіших висновків є таке: просте рівняння, яке раніше вважалося першим і найважливішим законом контролю ваги, взагалі не застосовується до багатьох людей з надмірною вагою.

Помилка балансу калорій

Негативний баланс калорій не завжди пов’язаний із схудненням. Багато повних людей, які постійно докоряють себе і мало їдять, але при цьому не худнуть, можуть вам дещо розповісти з цього приводу. З іншого боку, є багато людей, які щодня їдять більше, ніж витрачають енергії, і залишаються стрункими.

Мозок – головний спалювач калорій

Другий закон – ті, хто займається спортом щодня, стають стрункішими – також піддається сумніву недавніми дослідженнями. У дослідженні зниження ваги за допомогою фізичних вправ випробувані жіночої статі мали тенденцію набирати вагу і не ставали стрункими, як очікувалося.

Читайте також:  Виздоровлення при застуді прискорюють мед та яйця

“Окрім спорту вищого класу, фізичні вправи сильно переоцінені як спосіб спалювання калорій. Це не просто невелика розважальна вправа, яка спалює багато калорій, але насправді наш мозок – справжній пожирач енергії. Він споживає близько чверті всієї енергії, хоча мозок складає всього два відсотка ваги тіла.

Але той, хто думає, що можна схуднути за допомогою “мозкової пробіжки” та вивчення мов, на жаль, теж помиляється. Потреба калорій збільшується лише незначно. Мозок обробляє більшу частину енергії, виключно у формі глюкози, у діяльності, про яку ми не усвідомлюємо, наприклад, у виробництві гормонів та контролю обміну речовин та функцій органів.

Неважливо, чи працюєте ви за столом чи садівником: ваші потреби в калоріях однакові

Тоді вирішальним чинником має стати спосіб життя: наш західний спосіб життя з постійним сидінням часто сприймається як основна причина епідемії ожиріння. Вчені порівняли щоденні потреби в калоріях типових (осілих) американців із потребами африканського племені, що видобуває їжу.

Читайте також:  Судинозвужувальні краплі можуть нашкодити стану мозку та серця

Потреба в калоріях у обох груп була однакова: близько 2600 кілокалорій для чоловіків і трохи менше 2000 для жінок, хоча африканці, які ще жили у своєму вихідному стані, постійно рухаються та рідко сидять протягом дня.

Вплив їжі на успіх у схудненні

Проте африканці були стрункішими, ніж осілі мешканці Заходу.

“Цьому є кілька пояснень. Очевидний висновок: ті, хто мало займається спортом, споживають щодня набагато більше калорій, ніж відповідає їхній щоденній потребі. Понад 500, що у довгостроковій перспективі безперечно буде значним”.

Однак набагато більший вплив на це може зробити те, які продукти їдять. І вони суттєво відрізнялися між двома групами.

Дослідження показали, що такі продукти особливо швидко призводять до ожиріння:

  • Картопля – відварена або смажена (через високий вміст крохмалю)
  • Вироби з білого борошна
  • Цукор

З іншого боку, такі заходи сприяють зниженню ваги:

  • Некрохмалисті овочі
  • Фрукти
  • Горіхи
  • Йогурт

Клітковина нейтралізує калорії

“Пояснення цьому криється в клітковині, яку вдосталь дають овочі, фрукти і горіхи. Організм виділяє невикористані калорії з неперетравною клітковиною. Доведено, що рослинні волокна роблять вас стрункішими”.

У цьому дослідженні двом групам людей, які намагаються схуднути, дозволили їсти ту саму їжу з однаковою щоденною кількістю калорій. Проте в одній групі всі зернові продукти були цільнозерновими, в іншій – очищеними та обробленими.

Читайте також:  За допомогою цієї дієти ви омолоджуватимете свій організм щодня

Група, яка вживала цільнозернові продукти, спалювала приблизно на 100 калорій більше на день – кількість, яка може призвести до втрати ваги на три кілограми на рік.

Вирішальні ролі: метаболізм та гени

Таким чином, клітковина позитивно впливає на обмін речовин.

“Однак на метаболізм, ситість, почуття голоду та кількість жирових клітин принципово вплинути неможливо. Більшість цієї складної взаємодії умовна”.

Ось чому деяким людям легко схуднути або залишатися стрункими і залишатися такими, тоді як інші постійно борються із зайвою вагою, незважаючи на всі зусилля.

Запрограмуйте свій мозок на правильну їжу

“При правильному харчуванні змінюється апетит. Це збільшує бажання їсти здорову їжу, яка робить вас стрункішою, а не жирнішою: продукти, багаті клітковиною, такі як фрукти, овочі, цільнозернові продукти, і продукти, багаті білком, такі як риба, птиця та йогурт “.

Перехитрити генетичну схильність

Навіть якщо схуднути складно, особливо людям з генетичною схильністю, цього все ж таки можна досягти при правильному харчуванні та невеликій завзятості.