Пам’ять , увага, здатність концентруватися – як багато всього ми чекаємо від нашого мозку! А що даємо йому натомість?

Але ж для того , щоб вичавити з своєї голови по максимуму (особливо це актуально в період активної розумової діяльності , наприклад , під час іспитів , при підготовці важливої доповіді та ін. ) , потрібно забезпечити мозок безліччю найрізноманітніших вітамінів і мінералів. У подяку він запрацює « як годинник ».

Не обов’язково бігти в аптеку і купувати спеціальні комплекси , поліпшуючі мозкову діяльність . Набагато важливіше знати , в чому саме потребує мозок і брати все потрібне з продуктів харчування , сформувавши правильний раціон. Приємно , що багато корисних для мозку продуктів , також необхідні і для інших систем організму , а крім того , більшість з них до того ж смачні!

Вітаміни групи В

Саме вони комплексно підтримують центральну нервову систему і беруть безпосередню участь у збагаченні киснем мозкових клітин – без їх достатньої кількості розсіюється увага , погіршується пам’ять , розбігаються думки , мозок рано старіє.

В1 ( тіамін) впливає на здатність запам’ятовувати інформацію. А ось його недолік негативно впливає на роботу мозку : порушується координація , знижується пам’ять , з’являється депресія і безсоння . Міститься В1 у вівсяній і гречаній крупах , горіхах , горосі , яйцях , рибі , свинині та яловичині .

В2 ( риборфлавін ) прискорює розумові реакції . При недостатній кількості В2 людина повільніше розуміє , відчуває постійний головний біль , слабкість , сонливість , швидко стомлюється . Джерела В2 – м’ясні та молочні продукти. А ось вегетаріанцям рекомендують спеціальні вітамінні комплекси , які продаються в аптеках.

В3 ( нікотинова кислота ) відповідає за оперативну пам’ять. Якщо в раціоні цього вітаміну недостатньо , то крім погіршення пам’яті , з’являються проблеми з концентрацією , людина відчуває постійну втому . Горіхи , дріжджі , яєчний жовток , бобові , гречка , овочі зеленого кольору , а також яловича печінка – в цих продуктах вітаміну В3 предостатньо.

В5 ( пантотенат кальцію) відповідає в свою чергу за довгострокову пам’ять , оскільки бере участь у передачі імпульсів між мозковими нейронами. Слід зауважити , що саме на цьому заснована робота всього мозку. А от для тих , хто курить , цей вітамін має стратегічне значення , оскільки виробляє антитіла , що захищають мозок від наслідків впливу нікотину. Те ж , до речі , стосується й алкоголю . Цей вітамін слід шукати в горосі , горіхах (краще всього в фундуку ) , капусті , молоці , яйцях та печінці. Але слід пам’ятати , що при термічній обробці його вміст у продуктах знижується вдвічі .

В6 ( піридоксин ) підвищує інтелект . Принцип його роботи аналогічний дії В5 , а недолік позначається на реакції і швидкості мислення , крім цього погіршується сон , з’являється підвищена безпричинна тривожність , дратівливість. Крім знову-таки горіхів , зернових , бобових , молока і яєць В6 можна знайти в бананах, картоплі і капусті .

В9 ( фолієва кислота) сприяє високій швидкості мислення , а при дефіциті цього вітаміну людина швидко стомлюється , відчуває необгрунтовані страхи , страждає безсонням , відчуває апатію , висока ймовірність анемії. Гриби , молоко , сир , баранина , яловичина , гарбуз , абрикоси , бобові – шукайте В9 в цих продуктах.

В12 ( ціанокобаламін ) « займається» тим , що переводить інформацію з короткочасної пам’яті в довготривалу і регулює перемикання організму з режиму «сон» в режим « неспання» і навпаки. Про нестачу в організмі цього вітаміну свідчить цілий ряд симптомів: сплутаність свідомості , різні порушення зору , сонливість , хронічна втома , головний біль і запаморочення , дратівливість , галюцинації , втрата пам’яті. На щастя для нас всіх вітамін В12 міститься в багатьох продуктах. Це морська капуста , оселедець , устриці , яловичина , індичатина , курка , сир , молоко.

Інші вітаміни

Але не одні вітаміни групи В потрібні нашому мозку . Щоб мізки , як кажуть, « літали » нам також потрібні :

Вітамін D. Його зазвичай асоціюють з профілактикою рахіту. Так, вірно , але крім цього цей вітамін оберігає мозок від утворення пухлин і є відмінною профілактикою атеросклерозу , оскільки зберігає еластичність капілярів і судин. Джерела – риб’ячий жир , яєчний жовток , риба , петрушка , молочні продукти.

Вітамін Е укріплює стінки капілярів , позбавляє тканини мозку від вільних радикалів і токсинів , захищає мозок від дегенеративних процесів . Нестача вітаміну Е відразу ж позначається на пам’яті , мозок стає несприйнятливим до нової інформації. Таку людину відрізняє агресивність , стрімкі перепади настрою , безпричинна дратівливість. Багато вітаміну Е в рослинному маслі , горіхах , молоці , яйцях , вівсянці , печінці , бобових.

Вітамін С. Ну куди ж без нього! Від його достатньої кількості безпосередньо залежить ефективне засвоєння вітамінів групи В. Крім того вітамін С є тим самим антиоксидантом , який захищає організм від психічних і фізичних перевантажень. Міститься в цитрусових , капусті , шипшині , яблуках , чорній смородині , абрикосах . При цьому швидко « використовується » організмом , тому його запаси потрібно постійно поповнювати .