Наше тіло — тендітна екосистема, яку необхідно підтримувати належним чином. Все, що ми їмо, наші хороші і погані звички впливають на загальне самопочуття, включаючи рівень гормонів. Кожен рівень гормонів за своїм важливий. Їх підвищення або зниження несприятливо виявляється на стані людини, оскільки їм належить особлива роль вжизненно важливих процесах, що протікають в організмі людини. На щастя, є речі, які ми можемо виконувати щодня, щоб підтримати свій організм у рівновазі.

Баланс гормонів одно відмінному здоров’ю

Основні постачальники гормонів в організм — гіпофіз, щитовидна залоза, вилочкова залоза, щитовидна залоза, наднирники і підшлункова залоза. Якщо в організмі нестача якогось гормону, це може бути тестостерон, естроген або кортизол, тоді їх рівень можна підвищити завдяки різним способам.

Тестостерон

Найвідоміший чоловічий гормон — тестостерон. Він відповідає за збільшення сили кісток і м’язів, що особливо важливо для розвитку чоловіків на момент їх статевого дозрівання. У дорослому віці гормон актуальний для твору сперми. Від рівня гормону залежить сексуальний потяг і енергія. Якщо у вас виявився знижений статевий потяг, виникла депресія, є проблеми з ерекцією і концентрацією і пам’яттю, тоді у вас знижений рівень тестостерону.

Величезна роль у балансуванні тестерона належить дієті. Згідно men’s Fitness, соєві продукти, такі як вибілена біла мука, або занадто багато алкоголю, здатні скоротити кількість цього гормону. Видання men’s Health перерахувало наступний перелік продуктів, які підвищують рівень тестостерону. Серед них виноград, тунець, гранат і яйця.

В ході гормональної терапії необхідно ретельно контролювати рівень гормону в організмі. Справа в тому, що і його надлишок, як свідчать численні медичні дані, нітрохи не краще недоліку.

Естроген

Естроген – жіночий гормон. Його рівень в організмі жінки зазвичай низький тоді, коли у людини фізіологічні або психологічні проблеми. Естроген відповідає за регулювання менструального циклу, впливає на зростання грудей, захищаючи кістки в обох партнерів. Стабілізація ваги підтримує рівень естрогену, а його недолік знижує виробництво гормонів в організмі. Високий рівень естрогенів пов’язаний з раком молочної залози і ожирінням.

Для врегулювання рівня естрогену важлива дієта. Breastcancer рекомендує цільні зерна, сою і свіжі фрукти і овочі, які можуть допомогти підтримати здоровий рівень естрогену. Особливо актуальна капуста, цвітна і броколі.

Адреналін

Це емоційний гормон, тому не дивно, що він пов’язаний зі стресом. Тут потрібно звертати увагу на фізико-хімічні процеси в організмі. Гормональний струс дає людині енергію під час боротьби або втечі, відкриваючи дихальні шляхи, підштовхуючи кров в м’язи і зміцнюючи фізичну силу. Це позитивні особливості емоційного вибуху, а сам гормон – стимулятор емоцій, оскільки, коли відбувається викид адреналіну в кров, людина відчуває справжню бурю емоцій.

До речі, коли в організмі людини занадто багато адреналіну, тоді це стає небезпечно. Гормональна зміна такого характеру провокує запаморочення, дратівливість, неспокій та інші симптоми подібного характеру. Також, якщо рівень цього гормону в крові дуже високий, організм людини виснажується. Один з кращих способів контролювати адреналін — навчитися управляти стресом.

Адреналіновий сплеск – це фізичний імпульс неймовірної потужності. Він відкриває друге дихання, вимагаючи миттєвих дій. Природні способи зменшення стресу – медитація і фізична активність. Фізичні вправи усвідомленого характеру полегшують тривогу, перенаправляючи чутливість в інше русло. Серед вправ найбільш актуальні глибокі вдихи. Добре в дратівливий стан випити гарячий напій або просто послухати заспокійливу музику.

Кортизол

Це теж різновид гормону, який має безпосереднє відношення до стресу. Виділяють кортизол наднирники. Він дуже необхідний організму чоловіків і жінок, оскільки виконує багато життєво важливих функцій. В організмі жінок відповідає за реакцію а стрес і нервові ситуації в повсякденному житті.

Кортизол також регулює обмін речовин в організмі (баланс білків, жирів і вуглеводів), захищає організм від проникнення в нього вірусів, бактерій та інфекцій, стимулює нормальну роботу імунітету, активізує розумову діяльність і виробляючи захисну реакцію від переживань і емоційних напружень.

В сценаріях з виживанням кортизол «підтримує баланс рідини і кров’яний тиск», інформує громадськість Huffington Post. Поза стресових ситуацій кортизол впливає на сексуальний потяг, імунітет і травлення.

Без патологій кортизол підвищується тільки в двох випадках – це вагітність і стресова ситуація. Якщо він дуже довго вище норми в організмі людини, тоді це вже патологія. Хронічно високий рівень гормону пригнічує імунну систему, знижуючи статевий потяг і підвищуючи кров’яний тиск. Він також має відношення до фізичних змін, наприклад таким як ожиріння.

Інсулін

Інсулін – один з важливих білкових гормонів людського організму. Він впливає майже на всі його функції, відповідаючи за певні процеси. Він насичує клітини організму всіма необхідними речовинами, врівноважуючи кількість вуглеводів в тілі. Тому, коли порушена робота організму, у людини погане самопочуття.

Гормон інсулін виробляє підшлункова залоза. Він контролює рівень глюкози в крові. Від його нестачі страждають діабетики. Це означає, що рівень цукру в крові зменшується з допомогою цього гормону.

Тим не менш, для людей з діабетом ключовий момент — необхідність стежити за рівнем інсуліну і рівнем цукру в крові. Головне, щоб він не виявився надмірним. Занадто велика фізична активність без зміни рівня цукру в крові (наприклад, коли людина віддає перевагу перекусу), провокує гіпоглікемію.

Це захворювання теж пов’язано з рівнем цукру в крові. Коли він падає дуже низько, тоді викликає серйозні проблеми зі здоров’ям. Звернемо увагу, що не завжди збільшення показника інсуліну в крові обов’язково провокує виникнення цукрового діабету. Одним з найпоширеніших наслідків прийнято вважати ожиріння, а вже потім хвороба підвищеного цукру в крові.

Люди, споживаючи в їжу величезна кількість вуглеводів (наприклад, солодкі та борошняні страви), не замислюються про те, яке навантаження вони пропонують для підшлункової залози. Звичайно, ці продукти можна їсти, проте, помірними порціями. Тоді вся система буде працювати органічно. Взагалі, у результаті такого режиму харчування відбувається наступне: інсулін постійно підвищується, купуючи хронічну форму. Цукор продовжує надходити в організм у неміряних кількостях. У підсумку відкладається жир.

Будь-який гормональний дисбаланс завжди потрібно лікувати. Але спочатку необхідно визначити першопричину гормонального збою, звернувшись до лікаря-ендокринолога.

Джерело: HeadInsider