Нещодавно мені прислали посилання на статтю у Discover Fit & Health під назвою «Не пийте воду за їжею, серйозно».

Стаття вийшла під брендом Discover, і багато читачів можуть помилково прийняти це за свідчення надійності. Автор, Сара Новак, представлена наступним чином:

«… пише про здоров’я та догляд за собою для Discovery Health. Її роботи також регулярно з’являються в Breathe Magazine і на SereneKitchen.com. Вона часто і багато пише про здорове харчування, продовольчу політику та продовольчу безпеку».

Тобто це не анонімний блогер, і не схоже, щоб вона торгувала сумнівними добавками або була активістом мережевого маркетингу. Вона журналіст, що пише про здоров’я для журналу, присвяченого питанням здоров’я. І ось що за нісенітницю вона підсовує своїм читачам:

«Стародавня наука аюрведа стверджує, що звичка пити воду під час їжі, особливо холодну воду, виганяє травний жар, внаслідок чого наші тіла не можуть правильно переварити з’їдене. Тому рекомендується утриматися від пиття води принаймні 30 хвилин до і 30 хвилин після їжі. Якщо вам потрібно пити, потягувати напої кімнатної температури».

«Наука аюрведа»? Вважаю, вона має на увазі давнє повір’я під назвою аюрведа. Недостатньо назвати щось наукою, щоб воно стало нею. Є відчуття, що Новак не має уявлення про справжні визначенні поняття «наука» — це не будь-який набір вірувань, це методологія, за допомогою якої формується набір знань. Єдине її посилання на підтвердження своєї заяви на статтю в NaturalNews за авторством Елізабет Воллінг. По суті справи, один необізнаний автор, який пише про здоров’я, посилається на іншого, настільки ж необізнаного. Крім того, я вважаю, що NaturalNews — сайт, який публікує дуже дивні тексти, без всякого наукового авторитету.

І згадана стаття — не поодинокий інцидент. Думка, що вода, особливо холодна, погіршує травлення, широко поширена в інтернеті, особливо в колах, стурбованих харчуванням. Я виявив безліч сайтів, які повторюють цей міф, в тому числі Nutrition Counseling, де написано: «Якщо температура вмісту шлунка нижче температури тіла, то такі продукти, як м’ясо, риба, птиця, сир, бобові, горіхи і злаки, які в нормальних умовах перетравлюються в шлунку протягом 4-5 годин, виштовхуються з шлунка в тонкий кишечник всього за 20 хвилин».

Автор, Березня Терещенко, не дає посилань на підтвердження цієї заяви.

Все це прозвучало для мене вельми сумнівно, і я почав пошуки на тему цих двох тверджень вода розбавляє травні ферменти і ускладнює травлення і холодна їжа прискорює спустошення шлунка.

Перше твердження кидає виклик основам людської фізіології (а те, що вода витісняє травний «жар» — це взагалі за межею). Травлення — дуже водозалежний процес. Деякі з хімічних реакцій, в які залучені травні ферменти, прямо вимагають води. Саме тому шлунок виділяє воду, разом з соляною кислотою і травними ферментами, які є складовими частинами шлункового соку, що розщеплює їжу для подальшого переварювання і засвоєння в кишечнику.

Вода (або будь-який напій, переважно складається з води) виконує кілька функцій в процесі їжі. Вона допомагає змивати частинки їжі у стравохід і далі у шлунок. Вона також допомагає розмивати великі грудки їжі і сприяє доступу кислот і ферментів до частинок їжі. Прийняття великої кількості води під час їжі розбавить ферменти шлункового соку, але це не зашкодить його роботі. Шлунок має потужну здатність регулювати склад шлункового соку, і питво води під час їжі тільки в допомогу цьому процесу, що прямо написано в підручниках (в цьому огляді є пара посилань).

Так що рада Новак, заснована на забобонах і сумнівних джерелах у мережі, діаметрально протилежна істинному стану речей.

Що ж з приводу твердження, що температура їжі, що поглинається впливає на травлення, зокрема на спустошення шлунка? Мені вдалося знайти кілька опублікованих праць, які присвячені цій темі. В одному дослідженні виявлено, що гаряча їжа сприяє спустошенню шлунка, а холодна — ні.

Інше виявило, що їжа, яка холодніше чи тепліше температури тіла, уповільнює спустошення шлунка (так що їжа залишається в шлунку довше, тобто, виходить, прямо протилежно твердженням Терещенко і багатьох інших?)

Останнє дослідження також проливає світло на інший спірне питання — з приводу рідкої і твердої їжі. Дослідники виявили, що реакції розрізняються в залежності від обсягу і консистенції прийнятої їжі (що може мати відношення до тонусу шлунка).

В іншому дослідженні виявили, що результати різні, і вчені зробили висновок, що це було обумовлено індивідуальними фізіологічними особливостями.

Ще в одному дослідженні встановили, що холодні та гарячі напої уповільнюють спустошення шлунка. Але в іншій роботі не знайшли різниці в швидкості спустошення шлунка на широкому діапазоні температур.

Цікаво, що в 2000 з’явилися результати дослідження, згідно з яким відчуття холоду затримує спустошення шлунка — навіть якщо просто опустити руку в холодну воду.

Можливо, це обумовлено реакцією блукаючого нерва. Це могло внести спотворення в дослідження процесу спустошення шлунка — як через втручання у досліджуваний процес спорожнення, так і через саме відчуття холоду (неважливо, в шлунку або в іншому місці).

Підсумовуючи все вищесказане — різні дослідження, безпосередньо присвячені даному питанню, виявили різні реакції на холодну або гарячу їжу, але всі схилялися до висновку, що їжа з температурою, відмінною від температури тіла, довше залишається в шлунку. Цей ефект, якщо він реальний, може бути неспецифічною реакцією блукаючого нерва, викликаним як температурою, так і будь-яким іншим болем або травмою.

А ось чого жодне дослідження не виявило, так це прискорення спустошення шлунка через низьку температуру води або їжі. Насправді наука стверджує діаметрально протилежне тому, що повторюють безліч сайтів про харчування.

Висновок

Щодо конкретних питань, порушених у вищевказаних статтях, наукові дані показують, що вода будь-якої прийнятної температури не має шкідливого впливу на травлення. Вода фактично необхідна для травлення.

Так що пийте, скільки завгодно (в розумних межах, зрозуміло) під час їжі. Хочеться пити — пийте. Спрага — найкращий індикатор того, що вашому тілу потрібно більше води.

Приємно запивати їжу, змиваючи її в стравохід, — і на те є зрозуміла причина. Рідина допомагає транспортуванню їжі в шлунок, вона допомагає розрідженню їжі і сприяє травленню.

Вся ця інформація вільно доступна в інтернеті. Тим не менш, пошук достатньо надійних джерел для розгляду в цих питаннях вимагає певних зусиль. Але що ще є обов’язком журналіста, що пише про здоров’я, як не прикладати максимум зусиль у пошуках достовірної інформації?

У мене склалося враження, що тут відіграла роль не стільки лінь, скільки ідеологічна зашореність. Обидві статті, які я згадував вище, пішли ще далі — у них стверджується, що погане травлення, викликане холодною водою, призводить до накопичення «токсинів в організмі і викликає безліч проблем зі здоров’ям. Це твердження теж нічим не підкріплено і теж абсолютно помилково.

Обидва автора, по всій видимості, купилися на пропаганду «альтернативного» харчування. Посилання на «науку аюрведи» як на достовірне джерело — ще одна вказівка на те, що ми маємо справу з ідеологією, а не добросовісним поширенням серйозних наукових даних.

Це частина вселяє занепокоєння тенденції — заміни ретельно перевіреної наукової інформації ідеологічно зумовленими «альтернативними» віруваннями. У цих віруваннях є дещо спільне — вони часто йдуть натуралістичним помилкам (нібито «природне» — завжди добре) і часто роблять туманні заяви про «токсини» як причини хвороб. Також часто зустрічається величезне перебільшення ролі харчування як причини захворювань і, як наслідок, способу впливати на хворобу.

У нашому випадку «альтернативний» підхід до інформації привів до конкретних рекомендацій (уникати води, особливо холодної, під час їжі), протилежних висновків науки, які свідчать — питво будь прийнятної температури корисно для травлення і жодним чином проблеми не становить.

Ще один урок, який можна зробити, — це користь скептичного ставлення не тільки до інформації, почерпнутої в інтернеті (так, включаючи і цей блог — не треба беззастережно вірити всьому, що я пишу, перевіряйте інформацію по посиланнях, якщо цікаво), але також до джерел, які на перший погляд, заслуговують довіри. Одного бренду великої медіакомпанії (в даному випадку — Discovery) недостатньо для впевненості в тому, що автор або інформація в статті перевірені і надійні.

Оригінальна стаття вперше була опублікована на сайті NeuroLogica Blog.

Автор: Стівен Новела
Переклад: Тигран Закоян