Приблизно у 50-90% людей під час холодної погоди посилюється виділення мокроти в носі. У людей з астмою, екземою і деякими іншими захворюваннями соплі при холоді зустрічаються частіше.

Зі шкільного курсу біології ви пам’ятаєте, що важливі функції носоглотки — зігрівати, зволожувати і очищати повітря, яке надходить у нас (у ніс). Це важливо для того, щоб повітря, що поступає в легені, не дратувало наші клітини.

При вдиханні, незалежно від того, що відбувається зовні, тілу необхідно нагріти повітря до 26-30 градусів і максимально зволожити — аж до 100% вологості.

Якщо ж температура зовні нижче нуля, а холодне повітря найчастіше ще й сухе, то завдання ускладнюється. Нервові закінчення всередині носоглотки оцінюють стан повітря, що поступає і відправляють сигнал у мозок.

І мозок у відповідь розпоряджається допомогти: по-перше, кровотік в носоглотці збільшується, щоб посилити інтенсивність нагрівання повітря, що поступає. По-друге, мозок викликає посилене виділення рідини в носоглотці — для посиленого зволоження.

Будова носоглотки

Крім того, саме по собі надходження холодного повітря також дратує імунні клітини в носі. Вони також викликають підвищене виділення рідини для зволоження носоглотки. Ви можете втратити до 300-400 мл рідини за день викликаного холодним сухим повітрям нежитю.

Втрата тепла і вологи мають залежність: для випаровування вологи в носоглотці потрібно тепло, яке організм забирає з носоглотки і тому температура внутрішньої поверхні носа помітно знижується. Ніс стає холодним, але при цьому важливо ще й зігрівати повітря і це протилежна завдання. Тіло заповнює цю енергію посиленим кровотоком у носоглотки і налаштувати баланс між рівнем віддачі тепла і вологи в носі — непросте завдання.

У людей з астмою, алергією і деякими іншими захворюваннями тіло може надмірно реагувати на холодне сухе повітря і виділяти велику кількість рідини в носі.

Що робити?

Це нормальна реакція організму і ви можете просто використовувати серветки, хустинки.

Якщо ж соплі доставляють надмірний дискомфорт — можна скористатися антихолінергічними засобами (блокуючими сигнальні нервові імпульси), а також протизапальні спреями. Дослідження показують ефект від спреїв, на основі речовини Ipratropium bromide («Іпратропіум», «Атровент» та інші).

Однак, як ви зрозуміли з тексту: волога в носі — це нормальна захисна реакція організму, блокуючи цей механізм за допомогою ліків, можливо, ви підвищуєте ризик інших, більш серйозних ускладнень.

Джерело: zozhnik