Обов’язковою умовою лікування набрякового синдрому є обмеження у вживанні солі та дотримання питного режиму.

Що це таке ?

Набряковий синдром – це скупчення надмірної кількості рідини в різних тканинах і порожнинах організму. Набряки бувають місцевими , пов’язаними із затримкою рідини на якійсь обмеженій ділянці тіла , і загальними , що з’являються при позитивному водному балансі організму. Зазвичай , місцеві набряки обумовлені механічними травмами і пошкодженнями , і після загоєння набряклість проходить. Також локалізовані набряки можуть виникати в результаті порушення місцевої гемо-та лімфодинаміки . Приміром , набряки на ногах часто виникають внаслідок порушення відтоку лімфи. Як правило , це буває при сидячому способі життя.

До загальних ( генералізованих ) набряків відносяться набряки , що розвиваються при серцевій недостатності , ниркових захворюваннях (функціональної недостатності нирок) , цирозах печінки , хронічних втратах калію , а також при ідіопатичних ( з невідомих причин) порушеннях .

Симптоми і діагностика

Найпростіший спосіб визначення набряклості , це натискання на шкіру пальцем. Якщо є набряк , то на місці натискання утворюється ямка , яка з часом згладиться . Однак при , так званих помилкових набряках ( зустрічаються при склеродермії , ожирінні , мікседемі ) ямочок після натискання не утворюється.

Читайте також:  Стрептоцид: краткая инструкция по применению

При ураженнях вен нижніх кінцівок набрякла шкіра , як правило , тепла, м’яка або помірно щільна.

При гідротораксі ( скупченні рідини в плевральних порожнинах ) хворий приймає вимушене положення з піднятою верхньою частиною тулуба , нахиляючись убік скупчення рідини. Рух грудей при цьому обмежений.

При скупченні рідини в абдомінальній області живіт хворого помітно опуклий . При положенні стоячи живіт відвисає , а в положенні лежачи – розширюється. Шкіра черевної області при набряках , як правило , гладка , іноді відзначаються рожеві смужки.

Набряклість нефротичного характеру , як правило , розвивається поступово по мірі прогресування основного захворювання. Набряки локалізуються на обличчі, особливо під очима , а також на ногах і стопах , в поперековій області , статевих органах та черевній області. Зазвичай , при нефротичному набряку шкіра бліда , а задишка , як правило , відсутня.

Лабораторні дослідження при нефротичному синдромі показують низький вміст білка і підвищену концентрацію ліпідів у крові , а також протеїнурію . Нефротичний синдром розвивається внаслідок ряду ниркових захворювань, що ведуть до дистрофічних і дегенеративних змін ниркових тканин.

Читайте також:  Комплексний підхід до лікування та профілактики циститу

При цирозі печінки набряклість , як правило , розвивається на пізній стадії захворювання. Переважно хвороба проявляється набряком черевній області , а набряки кінцівок при цирозі печінки мають меншу вираженість .

Набряклість часто зустрічається і у вагітних жінок. Причиною тому може служити пізній токсикоз , недостатність функцій серця або нирок. Зазвичай , набряки спочатку з’являються на ногах , а потім в статевих органах і передньої черевної стінки.

Лікування набрякового синдрому

Лікування набрякового синдрому в першу чергу повинно зводитися до усунення основного захворювання, що призвело до зайвого скупчення рідини в органах і порожнинах. Тому вкрай важлива роль у даному випадку відводиться діагностиці.

Що ж стосується конкретно усунення набряклості , то першим лікувальним заходом є дієтотерапія , суть якої полягає в обмеженні споживання солі до 15 ,-3 г на добу. У той же час повністю відмовлятися від солі лікарі не рекомендують. При цьому необхідно враховувати і ту сіль , яка може міститися у вже готових (або частково готових) стравах або продуктах. Наприклад , багато солі міститься в консервах , соліннях , чорному хлібі , ковбасі , сосисках , сирі.

Читайте також:  Роль японського колагену в таблетках для підтримки здоров'я суглобів – Japan Trading

Обмеження в солі багатьом даються нелегко , проте це справа звички. Зазвичай , після 2-3 тижнів дієти організм звикає до солоності їжі. Для поліпшення смакових якостей їжі використовуйте трави і прянощі.

Залежно від діагностичних даних , лікар встановлює ті чи інші обмеження у вживанні білків , жирів і вуглеводів. З білкової їжі перевагу варто віддавати молочнокислим продуктам , нежирному молодому м’яса, птиці , рибі , яких бажано вживати у відвареному вигляді.

Крім дієтотерапії , для лікування набрякового синдрому також застосовуються і медикаменти , головним чином – сечогінні засоби. При легких набряках іноді можна обійтися і спеціальними сечогінними зборами і травами , за умови дотримання дієти і питного режиму ( встановлює лікар). В інших випадках призначаються препарати. При цьому лікар обов’язково враховує протипоказання , побічні ефекти , а також можливість комбінації тих чи інших сечогінних засобів з іншими ліками , які приймаються хворим .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ОПУЩЕННЯ НИРОК: МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ