Виявляється, можна, навіть якщо градусник показує менше 38,5 °С.

Чому вважається, що температуру не треба збивати занадто рано

Висока температура, тобто лихоманка, — це ознака величезної кількості захворювань. Але найчастіше ми стикаємося з нею, коли підхопили ГРВІ чи грип. А тому сидимо вдома і думаємо, чи пора вже тягнутися за упаковкою з таблетками, щоб голова перестала тріщати, або варто почекати.

У рекомендаціях і медичних підручниках так давно прописалася фраза про те, що температуру, якщо вона не досягла 38,5 °С, не треба знижувати, що, здається, цей постулат непорушний. Ми і самі писали про це, коли рекомендували, як лікувати ГРВІ.

До цих пір існує два табори дослідників. Одні вважають, що треба дати попрацювати температурі, тому що це природна захисна реакція організму на інфекцію і деякі бактерії і віруси гинуть при цьому. Інші стверджують, що пропасниця сама по собі приносить більше шкоди, ніж користі. Точних доказів немає ні в однієї, ні в іншої сторони.

Чому ж можна збивати температуру, якщо вона невисока

Поступово в рекомендації з лікування інфекцій стала проникати застереження: якщо людина (а особливо дитина) погано почувається і при більш низькій температурі, то краще дати їй жарознижуючий засіб.

Те, наскільки високо піднімається температура, завжди було важливим для лікарів. Так вони могли визначити інфекцію. Але є дослідження, в якому говориться, що неважливо, наскільки високо піднялася температура, — це зовсім не точний діагностичний критерій тяжкості захворювання.

Тобто, здавалося б, логічна думка: «У мене невелика лихоманка, так що нічого серйозного, а от якщо б була за 39 °С, то тоді та-а-а, тоді щось страшне насувається» — не підтверджується.

Можна валятися з температурою під 40 °С пару днів і більше не згадувати про це, а можна з класичними 37,2 °С через пару тижнів загриміти в лікарню з ускладненнями.

Педіатри взагалі не рекомендують вимірювати температуру у хворої дитини, а давати знеболюючі — парацетамол або ібупрофен — тільки для того, щоб людина відчула себе краще. Швидше за все, температура при цьому теж знизиться, ну і добре, лише б полегшало.

Ну і головне: немає доказів того, що витримка, стійкість і висока температура, яку не намагаються знизити, допомагають швидше одужати. Загалом, лихоманка мало впливає на швидкість одужання. А це означає, що температуру цілком можна збивати, якщо вам неприємно терпіти навіть 37,2 °С.

Лихоманка може бути ознакою дуже серйозних проблем, але, як правило, самопочуття хворого при цьому не залишає сумнівів у тому, що справа погана і треба дзвонити в швидку. Ну а якщо при звичайній застуді або навіть грипі розколюється голова і ломить суглоби, то немає ніякого сенсу знущатися над собою і чекати, коли стовпчик термометра добереться до кордону 38,5 °С, щоб нарешті кинутися до жарознижувального.