Претензії до популярних жирним кислотам з’явилися у авторитетної дослідницької організації Cochrane.

Що нам відомо про Омега-3

Жирні кислоти омега-3-один зі стовпів сучасного здорового харчування.

Корисність цих сполук вже давно ні у кого не викликала сумнівів. Вважається, що вони зменшують кров’яний тиск і ризик хвороб серця, прискорюють обмін речовин, борються з «поганим» холестерином… загалом, просто незамінні.

Причому незамінні буквально. Ці жирні кислоти не синтезуються організмом самостійно. А тому їх важливо отримувати з їжею.

У такому незамінному статусі кислоти омега-3 міцно прижилися в раціоні і навіть були внесені в міжнародні медичні рекомендації з профілактики та лікування серцево-судинних захворювань. Були проведені десятки підтверджуючих це досліджень.

Лише недавно з’ясувалося, що дослідження не так вже й точні.

Що не так з кислотами омега-3

Не те щоб вчені спеціально вводили світ в оману. Вони, скоріше, щиро помилялися самі.

Проведені раніше дослідження носили так званий спостережний характер. Вчені помітили, що у представників «рибних» громад, наприклад гренландських ескімосів або ряду етнічних груп Квебека, частота захворювань серця нижче, а тривалість життя вище, ніж в середньому по людству. Основу раціону цих громад, як зрозуміло з визначення, становить жирна морська риба. Тому дослідники припустили, що вся справа в містяться в рибі кислотах омега-3.

Інші можливі причини – той же більш здоровий і рухливий спосіб життя, який ведуть представники подібних громад, відсутність шкідливих звичок або просто хороша екологія — були просто скинуті з рахунків.

До повноцінного систематичного аналізу руки у науки дійшли лише недавно. В огляді Cochrane згадуються 79 рандомізованих контрольованих досліджень, в яких взяли участь в цілому 112 059 добровольців.

Невеликий відступ. Подібні дослідження-основа сучасної доказової медицини. Вони виключають будь-які збіги. Ситуації, коли в одній групі все їдять рибу і ведуть активний спосіб життя (як в «рибних» громадах), а в іншій — суцільно жителі нервових загазованих мегаполісів, неможливі. Всі категорії людей — і активних, і нервових, і курців, і риболюбів – розділені по контрольних групах приблизно порівну.

У більшості цих досліджень порівнювалися ризики серцево-судинних захворювань у пацієнтів, які приймають біодобавки з омегою-3 або налягають на продукти з високим вмістом жирних кислот (риб’ячий жир, лісові горіхи, рослинні олії, зокрема лляне), і тих, хто приймав плацебо або ігнорував омегу-3. За станом добровольців медики спостерігали від 12 до 72 місяців. І не помічали різниці.

Виходить, жирні кислоти омега-3 не продовжують життя і не покращують стан серця і судин, як припускали раніше.

Чи означає це, що можна не приймати омегу-3

Скажімо так: ошелешені вчені над цим подумують.

На офіційному сайті Cochrane опублікована реакція найбільших світових експертів на звістку про те, що кислоти омега-3 виявилися пустушкою. Деякі цитати вражають.

Добавки з омегою-3 коштують досить багато. Моя порада будь-кому, хто купує їх в надії зменшити ризик серцевих захворювань: краще витратьте свої гроші на овочі.

Тім Чіко (Tim Chico), професор серцево-судинної медицини і почесний консультант-кардіолог Університету Шеффілда (Великобританія)

Не довіряти кокрейнівському систематичному аналізу немає причин. Однак і списувати з рахунків кислоти омега-3, в общем-то, теж не варто.

По-перше, дослідження в огляді Cochrane стосувалися тільки зв’язку між омегою – 3 і здоров’ям серцево-судинної системи. Інші можливі корисні властивості цих жирних кислот настільки ретельно не вивчалися.

Сьогодні вважається, що прийом омеги-3 полегшує стан при депресії, знижує ризик виникнення ментальних розладів, бореться із запаленнями і аутоімунними захворюваннями… і можливо, так воно і є. Поки не доведено зворотне.

По-друге, це нормально, коли поява нових даних змушує медиків переглянути старі рекомендації. Але не виключено, що будуть представлені не менш авторитетні дослідження, які виправдають омегу-3. У сенсі – знову підтвердять ефективність прийому цих жирних кислот для профілактики серцево-судинних захворювань.

Однак поки таких даних немає. А значить, купувати добавки з омегою-3, а також спеціально вводити в раціон морську рибу і горіхи в надії подбати про серце і довгого життя, безглуздо. Краще, дійсно, витратьте гроші на овочі.

До речі, в звичайній картоплі теж є омега-3. Так що без незамінних жирних кислот ви точно не залишитеся.

Наукові джерела:

Omega-3 Fatty Acids, source
A fish a day, keeps the cardiologist away! – A review of the effect of omega-3 fatty acids in the cardiovascular system, source
Historical overview of n-3 fatty acids and coronary heart disease., source
Omega‐3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease, source
Scientific expert reaction to Cochrane Review on omega-3 fatty acids, source
17 Science-Based Benefits of Omega-3 Fatty Acids, source